Koronawirus – organizacja pracy

WIADOMOŚĆ ORGANIZACYJNA ZWIĄZANA Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA
W związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i wprowadzonymi w związku z tym wytycznymi WHO, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa oraz zgłaszanymi – słusznymi uwagami z obawami o potencjalne zarażenie własnych starszych członków rodziny, osób o obniżonej odporności oraz chęcią uniknięcia chińskowłoskiego scenariusza podjęłam decyzję o czasowym zawieszeniu sesji odbywających się stacjonarnie w Oświęcimiu, ul 11 Listopada 3E/1 do 31.03.2020r.
Jednocześnie w celu zagwarantowania ciągłości konsultacji/psychoterapii poznawczo-behawioralnej proponuję kontynuację spotkań w formie on-line. Forma online oznacza możliwość odbycia rozmowy za pośrednictwem komunikatora internetowego, np.: Skype lub platformy ZOOM z własnego mieszkania czy domu.

Najczęstsze pytania.
1. Jak będzie wyglądało takie spotkanie?
Podobnie jak dotychczasowe sesję będzie skupiało się na rozmowie i uczeniu się umiejętności/narzędzi terapeutycznych w kierunku obranego celu terapeutycznego. Tak samo jak w gabinecie piszę, rysuję tabele czy sporządzam diagramy – podobnie postępuję na sesji online. W tym celu w czasie lub po spotkaniu wysyłam poprzez komunikator potrzebne pliki lub udostępniam ekran z widokiem na sporządzaną w czasie rozmowy notatkę. Czas spotkania jest identyczny jak w gabinecie i wynosi 50 minut. Możliwe jest kilkuminutowe opóźnienie w rozpoczęciu spotkania – powodem jej zazwyczaj przedłużenie wcześniejszego spotkania – nie mam po prostu zwyczaju przerywania w połowie zdania.
Nie jest to forma pracy, którą wdrażam teraz w czasie kwarantanny. W formie online pracuję z pacjentami/klientami od ponad dwóch lat. Początkowo, przyznaję, sama byłam do tej formy sceptyczna: „bo jak to przez ekran”. Jednak wiele kryzysowych i specyficznych sytuacji w życiu moich klientów/pacjentów przekonało mnie, że warto pomagać i czasem jest to jedyny sposób:
- Pani A. Zgłosiła się na terapię by poradzić sobie z lękiem i atakami paniki. Terapię rozpoczęła w trakcie ciąży, gdyż obawiała się wpływu farmakoterapii. W związku z komplikacjami ginekologicznymi jej ciąża była zagrożona, „pacjentka musiała leżeć”. Sesję online odbywane z własnego domu pozwoliły jej zrozumieć oraz zarządzać swoimi myślami i emocjami co z kolei pozwoliło przygotować się i cieszyć się macierzyństwem.
- Pan K. Jako osoba z niepełnosprawnością ruchową, nie mógł swobodnie się poruszać. Dodatkowym utrudnieniem był fakt zamieszkiwania na IV piętrze w bloku bez windy i podjazdu dla wózków. Bliscy pomimo dużej oferowanej pomocy nie mogli za każdym razem umożliwić dotarcie do specjalistów, w tym regularnych wizyt terapeutycznych.
- Pan D. Wymagająca praca zawodowa – pilot wycieczek zagranicznych – wiązała się z licznymi często kilkutygodniowymi podróżami. Terapia online pozwoliła zachować ciągłość spotkań terapeutycznych kiedy pacjent nie mógł dotrzeć do gabinetu.

2. Co potrzebuję aby wziąć udział w spotkaniu online?
• Dowolne urządzenie z dostępem do stabilnego łącza internetowego: laptop, tablet lub smartfon. Większość urządzeń posiada wbudowane kamerki internetowe i mikrofony oraz spełnia wymagania techniczne. Wiele modeli telefonów oferuje bardzo dobre kamery co sprawia, że jakość rozmowy jest optymalna. Użycie telefonu nie pozwoli udostępniać ekranu w czasie spotkania i nie utrudni wysłanie plików po spotkaniu. Komputery stacjonarne zwykle nie mają wbudowanych kamer internetowych. W takiej sytuacji zachęcam pożyczyć od kogoś znajomego

. • Bardzo przydatne będą słuchawki albo głośniki.

• Zainstalować przed spotkaniem  bezpłatny program Skype – strona producenta: https://www.skype.com/pl/get-skype  lub  także bezpłatny Zoom- https://zoom.us/download

Jeśli programy są już zainstalowane – ten krok można pominąć.

• Zapewnić wygodną lokalizację do rozmowy. Moi pacjenci/ klienci wybierają miejsce przy biurku/stole albo siadają na sofie trzymając laptopa na kolanach. Niektórzy klienci w takich sytuacji stosują nieco nietypowe miejsce i rozmawiają ze swojego zaparkowanego auta na uboczu. Ważne aby na czas spotkania byli Państwo sami w pomieszczeniu. Warto zadbać o siebie poprosić partnera/partnerkę/męża/ żonę aby na ten czas zajęli się dziećmi czy też zwierzakami domowymi. W celu zachowania większej prywatności można skorzystać ze słuchawek a w tle pomieszczenia/korytarzu włączyć muzykę.

• Proszę o przetestowanie działania Skype’a przed sesją. Można wykonać rozmowę testową w programie albo zadzwonić np. do znajomej osoby, aby porozmawiać online i oswoić się z narzędziem, a także sprawdzić, czy dźwięk oraz obraz przekazu działa.

• Proszę o przesłanie oświadczenia o wyrażeniu dobrowolnej zgody na konsultację online – oświadczenie w załączeniu.

3. Jak rozpocząć spotkanie?
O ustalonej porze zainicjuję połączenie. Proszę o obecność i wcześniejsze przesłanie dane komunikatora albo przesłanie mi zaproszenia do Skype.
Dane konta skype oraz Zoom przesyłam w indywidualnej wiadomości
4. Jak opłacić spotkanie?
Płatność jest dokonywana do dwóch dni roboczych przed ustalonym terminem sesji na  numer konta Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe Alicja Bancer, ul. 11 Listopada 3E/1, 32-600 Oświęcim,

Numer przekażę w indywidualnej wiadomości.